Premiér si prohlédl nový vodojem

Předseda vlády Bohuslav Sobotka při oficiální návštěvě Blanenska zavítal i na vodojem v Klepačově.    

Sucho a jak mu co nejlépe čelit, aby obyvatelé České republiky nezůstali bez zásobování pitnou vodou – to je jedna z priorit, kterou se v současné době zabývá vláda. Řešením je napojování obcí na skupinové vodovody, hledání nových, vydatnějších zdrojů a také zvětšení kapacity vodojemů. A jak to vypadá v praxi, se přesvědčil premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Blanenska ve středu 16. srpna.

Kromě řady jiných míst totiž navštívil i nový zemní trubní vodojem Hobas na Klepačově, jehož vlastníkem je „Svazek vodovodů a kanalizací“ měst a obcí a provozovatelem VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.  „Vodojem byl postaven na místě původního, který již kapacitně nedostačoval a lidé v městské části Blanska, v Klepačově tak měli v některých ročních obdobích problémy s nedostatkem pitné vody a nestačila ani zásoba vody pro požární účely,“ přiblížil nedávnou situaci  premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předseda „Svazku vodovodů a kanalizací“ měst a obcí Jiří Charvát. „Proto bylo rozhodnuto o stavbě nového vodojemu, s nímž se počítá také při propojení dvou skupinových vodovodů – jedovnického a blanenského,“ doplnil Charvát. Vodojem má také velký význam pro zajištění dostatku pitné vody v obci Olomučany.

„Zajímavostí při stavbě klepačovského vodojemu je fakt, že objekt byl postaven díky speciálním technologiím během jednoho pracovního dne, přesně za 11 hodin,“ přiblížil na místě premiéru Sobotkovi ředitel boskovické divize VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Petr Fiala. Objem vodojemu je 200m3 . Stavba je unikátní tím, že vodojem je celý sestavený ze sklolaminátového potrubí HOBAS o průměru 2,4m. Vodojem se skládá z armaturní komory a čtyř akumulačních komor. Každá akumulační komora má objem 50m3. Jednotlivé části vodojemu byly vyrobeny na míru ve výrobním závodě v Rakousku a pomocí šesti kamionů převezeny na místo určení, kde byl celý vodojem pomocí jeřábu sestaven. „V letošním roce navíc vodojem získal také ocenění v rámci soutěže Stavba roku Jihomoravského kraje, kdy se umístil na třetím místě,“ doplnil Fiala.

Premiéra Bohuslava Sobotku pak zajímalo, kolik stavba stála a jakým způsobem byla financovaná. „Problémy se suchem zaznamenáváme všude, jih Moravy ale v posledních letech postihuje nejvíce. Je to například letos patrné na úrodě na Znojemsku i na Vyškovsku. I proto je důležité vážit si podobných řešení, jako je tady na Klepačově, kdy se naopak daří zásobování pitnou vodou zlepšovat,“ uvedl. Kromě toho ještě popřál přítomným místním lidem, aby se jim v klidné lokalitě nedaleko Blanska dobře žilo.

Iva Šebková
Vedoucí marketingu a komunikace
DSC_0047.JPG

 

Havárie v divizi

V současné době není hlášena žádná událost.

všechny havárie

Odstávky v divizi

V současné době není hlášena žádná událost.

další odstávky