Vodohospodáři oslavili svůj svátek pomocí ostatním

Už po dvacáté oslavili vodohospodáři po celém světě Světový den vody. V Jihomoravském kraji a kraji Vysočina si tento významný den připomínají členové a partneři sdružení Rady povodí Svratky (RAPOS). Letos se asi 250 účastníků sešlo 21. března na zámku v Mikulově. Na organizaci se jako již každý rok podílely společnosti Povodí Moravy, s. p., Brněnské vodárny a kanalizace, a. s., VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. a nově také Vírský oblastní vodovod, s.m.o.  

Tématem letošního setkání bylo „Voda pro potraviny“. Smyslem tohoto motta je připomenutí, že na naší planetě žije sedm miliard lidí, z nichž více než miliarda trpí nedostatkem vody a potravin. Nejen proto se organizátoři rozhodli letošní ročník uspořádat v zámeckém kongresovém centru v Mikulově. V kraji vína je totiž snadné připomenout, že voda a potraviny jsou tím nejcennějším, co máme. Podobně jako v minulých letech, ani letos neodešli vodohospodáři z místa setkání beze stopy. Na slavnostním odpoledním semináři předal generální ředitel Povodí Moravy Ing. Radim Světlík symbolický šek s částkou 15 710 Kč příspěvkové organizaci Srdce v domě v Klentnici. Peníze tak pomůžou zdravotně postiženým, kteří v tomto domově žijí.

Letošní ročník se konal pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Michala Haška a starosty města Mikulova Rostislava Koštiala. O důležitosti vody a její ochrany promluvili mimo jiné ředitelé všech čtyř pořádajících společností: generální ředitel Povodí Moravy Ing. Radim Světlík, generální ředitel VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI Ing. Miroslav Klos, generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Ing. Ladislav Haška a Ing. Tomislav Šmíd, ředitel Vírského oblastního vodovodu.

V rámci projevu generálního ředitele Ing. Miroslava Klose vystoupily se svojí pohádkou „Voda nad zlato“ i děti ZŠ Gajdošova v Brně. Názorně ve svém příběhu ukázaly, jaké to je přijít o vodu, jak ji pohádkově vyléčit a jak si jí stále vážit. Na rozdíl od pohádkových hrdinů nemáme žádnou kouzelnou zkumavku…

Album fotografií ze Světového dne vody v Mikulově

 

Rada povodí Svratky je od roku 1994 neformálním sdružením těch, kteří mají na území povodí řeky Svratky s vodou co do činění – tedy místní i krajské samosprávy, vodoprávní úřady, správce povodí – Povodí Moravy, s.p., významné provozní společnosti – VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST a. s. a Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., vlastníci vodovodů a kanalizací, svazky měst a obcí, Vírský oblastní vodovod, s.m.o.